Elif Figürlü Dekoratif Obje

Ürün Kodu : 910
300,00 TL
Kampanya
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Yazılışındaki incelik ve zarafet ile sanata, taşıdığı sembolik anlamlarıyla da Türkçemizin çeşitli mazmun ve zarif nüktelerine ilham olmuştur; elif. Birçok deyim ‘’elif’’ ile başlamıştır.

  Elif, tasavvuf geleneğinde Allah’ın birliğini ifade eden bir semboldür. Bütün harflerin sebebini ve kaynağını elifte görmek, bütün varlıkları Allah’ta görmek demektir. Çünkü harflerin evveli elif olduğu gibi, Allah da bütün varlıkların evvelidir. İşte bu yüzden elifin temsil ettiği mana derindir. 

  Hediyem İstanbul üretimi olan dekoratif “elif” görselli ürün,  ifade ettiği anlamlarıyla beraber yapılışındaki özellikleriyle de son derece kıymetli bir çalışma olmuştur.

  Alt kaide, kubbe formunda bakır üzerine işlenmiş 16 Bektaşi diliminden oluşur. Bu dilimlerin sayısı, 16 Türk devletini temsil etmektedir. Kaidedeki elif harfi üzerine 12 adet Rumi desen işlenmiştir. Bu desenler ise 12 imamı temsil eder. Rumi desenler içerisinde 99 adet (çiçek damarlarında) rötuş vardır. Rötuşlar, Esma-ül Hüsna’yı temsil etmektedir. Ürüne, 100 mikron bakır astar ile form verilmiş ve üzerindeki desenler bir Osmanlı tekniği olan çam sakızı reçinesi doldurularak elde işlenmiştir.

  Ürünlerin desenlerin de Ebced hesabı ve hikayelerin eserlere aktarılması bir Osmanlı adeti olup 16. Yüzyıldan günümüze kadar ile hiçbir ekleme yapılmadan ve teknoloji kullanılmadan, özgün Osmanlı desenleri ve aletleri ile aslına uygun olarak temel malzemesi bakır üzerine işleme yöntemi ile Kültür  Bakanlığı sanatçısı İsmail BÜLBÜL tarafından Hediyem İstanbul markası için özel olarak elde yapılmıştır.

  Boyutlar(cm)
  :
  9 x 37 x 9
  Teslimat Bilgisi
  :
  2 gün sonra
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.